Ett Tu Tre

- syblogg om barn- och damklÀder

Linnen - som alla andra

Ett Tu Tre | June 27, 2009

Precis som alla andra i sybloggsvÀrlden har jag gjort linnen till mina barn. Ursprungligen hade jag tÀnkt gör ett till mig sjÀlv, en tank top som det heter pÄ angloamerikanska. Efter tvÄ misslyckade försök, som bÀgge hamnade i soptunnan, gav jag (tillfÀlligt) upp och sydde till barnen istÀllet - med betydligt bÀttre resultat.

De tvÄ mindre [...]

Kjol, sÄklart!

Ett Tu Tre | June 25, 2009

Jag gillar verkligen min Sew what! Skirts -bok. Den första kjolen blev en enkel a-linjekjol, och sÄ Àven den hÀr andra, men jag ska absolut prova nÄgra av de andra idéerna framöver. Halvcirkelkjol i omlott i ett litet rustikt tyg till hösten, och en finare kjol för kvÀllar ute (om man nÄgon gÄng skulle komma [...]

MidsommarklÀderna!

Ett Tu Tre | June 22, 2009

Förra veckan sydde jag till lÄngt in pÄ torsdagskvÀllen för att fÄ barnens midsommarklÀder fÀrdig. Det blev klÀder i vÀvda bomullstyger frÄn Stoff och stil för nÀstan hela slanten.
Yngsta dottern fick en toffee tunika (Ottobre 3 2009) med piratbyxor i lila interlock (frÄn Jnydesign) som syns lite pÄ midsommarbilden men inte i detta inlÀgg.

Äldsta dottern [...]

Give and get i brevlÄdan

Ett Tu Tre | June 22, 2009

Min give and Get kom i brevlÄdan i onsdags (jag ber om ursÀkt för att det dröjt sÄ lÀnge för mig att blogga om det). dotterns nioÄrskalas och midsommar och makens och min (10-Äriga) bröllopsdag kom emellan. Oavsett sÄ blev jag vÀldigt glad över postpaketet, alltid roligt med post, och över innehÄllet, vilket hÀrligt innehÄll. [...]

Glad midsommar!

Ett Tu Tre | June 19, 2009

En riktigt glad midsommar Ät er alla!

Snyggt, fulsnyggt eller bara fult?

Ett Tu Tre | June 12, 2009

Jag bestÀllde nÄgra syböcker till mig sjÀlv, tvÄ amerikanska böcker, genom Adlibris, och de kom i mÄndags.  Deras syfte fick omedelbar effekt, i tisdags köpte jag en gammal gardin pÄ den lokala secondhandbutiken och i onsdagskvÀll var kjolen fÀrdig. IgÄrkvÀll var jag tvungen att sy en passande tröja att ha till och idag hade jag [...]

Solförberedelser

Ett Tu Tre | June 6, 2009

En del sytt har det blivit under veckan som gÄtt, lite hemlisar, lite solklÀnning, lite solhatt och ett par kalsonger, som ni inte fÄr se eftersom de just nu anvÀnds av sonen!
Först ut en enkel solklÀnning i riktigt tunn singletrikÄ, ljust ljusrosa och grÄ rÀnder. Och eftersom det Àr för mig omöjligt att sy ihop [...]